Intel Xeon 6728P επεξεργαστής με 24 πυρήνες 4.1 GHz Turbo Frequency και 144 MB L3 Cache
Ο Xeon 6728P είναι ένας επεξεργαστής 24 πυρήνων σχεδιασμένος για ισορροπημένα εταιρικά φορτία εργασίας που απαιτούν ισχυρή απόδοση ανά πυρήνα με μέτρια πυκνότητα πυρήνων. Με υψηλή συχνότητα turbo 4,1 GHz και ενσωματωμένους επιταχυντές, είναι κατάλληλος για εικονικοποίηση, front-ends βάσεων δεδομένων και υποδομές γενικής χρήσης.
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | Intel® Xeon® 6728P |
| Αρχιτεκτονική | Πυρήνας Απόδοσης (Granite Rapids) |
| Πυρήνες / Νήματα | 24 Πυρήνες / 48 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 2,7 GHz |
| Μέγιστη Συχνότητα Turbo | Έως 4,1 GHz |
| Συχνότητα Turbo Όλων των Πυρήνων | 3,9 GHz |
| Κρυφή Μνήμη L3 | 144 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 210W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 185W (Προφίλ Ισχύος) |
| Υποδοχή CPU | FCLGA4710 |
| Αριθμός Υποδοχών | Έως 8S |
| Ημερομηνία Κυκλοφορίας | Q1'25 |
Βασισμένος στην τεχνολογία διεργασίας Intel 3, ο Xeon 6728P συνδυάζει 24 πυρήνες υψηλής απόδοσης με βασική συχνότητα 2,7 GHz και μέγιστο turbo 4,1 GHz. Ο επεξεργαστής διαθέτει 144 MB κρυφής μνήμης L3 και υποστηρίζει την τεχνολογία Intel® Hyper-Threading, επιτρέποντας 48 νήματα για βελτιωμένη παράλληλη επεξεργασία. Ο πολλαπλασιαστής είναι κλειδωμένος, περιορίζοντας τις δυνατότητες υπερχρονισμού.
- Μνήμη: Μνήμη DDR5 8 καναλιών με ταχύτητες έως 6400 MT/s, υποστηρίζοντας έως 4 TB ανά υποδοχή
- Εύρος Ζώνης Μνήμης: Έως 409,6 GB/s
- PCIe: 88 γραμμές PCIe® 5.0, παρέχοντας συνδεσιμότητα υψηλής ταχύτητας για αποθήκευση, δικτύωση και επιταχυντές
- UPI: 4 συνδέσεις Ultra Path Interconnect (UPI) στα 24 GT/s για επεκτασιμότητα πολλαπλών υποδοχών
Ο Xeon 6728P ενσωματώνει πολλαπλούς ενσωματωμένους επιταχυντές για τη βελτίωση της αποδοτικότητας και την αποφόρτιση κρίσιμων φορτίων εργασίας:
- Τεχνολογία Intel® QuickAssist (QAT): 4 συσκευές για αποφόρτιση κρυπτογράφησης και συμπίεσης
- Intel® Dynamic Load Balancer (DLB): 4 συσκευές για βελτιστοποίηση της απόδοσης δικτύου και επιπέδου δεδομένων
- Intel® Data Streaming Accelerator (DSA): 4 συσκευές για μετακίνηση και αντιγραφή δεδομένων υψηλής ταχύτητας
- Intel® In-Memory Analytics Accelerator (IAA): 4 συσκευές για επιτάχυνση ερωτημάτων βάσεων δεδομένων και αναλύσεων
- Εικονικοποίηση και υπερ-συγκεντρωμένη υποδομή
- Front-ends εταιρικών βάσεων δεδομένων
- Διακομιστές εφαρμογών γενικής χρήσης
- Εικονικοποίηση λειτουργιών δικτύου (NFV)
24 πυρήνες Intel Xeon CPU
,Intel Xeon 6728P επεξεργαστής
,4.1 GHz Intel Xeon CPU
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Bronze 3508U με 8 πυρήνες, υποστήριξη μνήμης DDR5, 125W TDP
Xeon Bronze 3508U: CPU διακομιστή 8 πυρήνων με βασική συχνότητα 2,1 GHz, 125 W TDP, υποστήριξη μνήμης DDR5, PCIe 5.0 και προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Ιδανικό για διακομιστές αρχικού επιπέδου, υπολογιστές αιχμής και πλατφόρμες αποθήκευσης. -
Xeon Platinum 8462Y+ 4η γενιά αναβαθμιζόμενος επεξεργαστής με 32 πυρήνες 4.10 GHz Turbo 300W TDP
Xeon Platinum 8462Y+: 32 πυρήνες, 4,1 GHz turbo, 60 MB cache. Προηγμένη διαδικασία 7nm με μνήμη DDR5, PCIe 5.0 και ολοκληρωμένες δυνατότητες ασφαλείας. Ιδανικό για εταιρικά κέντρα δεδομένων και υπολογιστές υψηλής απόδοσης. -
Xeon Gold 6538Y+ 32 πυρήνες 5η γενιά αναβαθμίσιμος επεξεργαστής διακομιστή με 225W TDP για κέντρο δεδομένων και cloud computing
Το Intel Xeon Gold 6538Y+ προσφέρει 32 πυρήνες, 60MB cache & 4,0GHz turbo για κέντρα δεδομένων. Διαθέτει DDR5-5200, PCIe 5.0, ενσωματωμένους επιταχυντές AI και εταιρική ασφάλεια με TDP 225W.