AMD EPYCTM 9554 Επεξεργαστής με 64 πυρήνες 3.1 GHz Κρολόι βάσης και 128 PCIe 5.0 Lane
Ο EPYC 9554 προσφέρει μια ισορροπημένη διαμόρφωση 64 πυρήνων με υψηλή βασική συχνότητα 3,1 GHz, καθιστώντας τον ιδανικό για ένα ευρύ φάσμα εταιρικών και cloud φόρτων εργασίας. Συνδυάζει την πυκνότητα πυρήνων με εξαιρετική απόδοση μονής νήματος για άμεση απόκριση εφαρμογών.
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | AMD EPYC™ 9554 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 4" (Genoa) |
| Πυρήνες / Νήματα | 64 Πυρήνες / 128 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 3,1 GHz |
| Μέγιστη Ταχύτητα Boost | Έως 3,75 GHz |
| Κρυφή μνήμη L3 | 256 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 360W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Υποδοχή CPU | SP5 |
| Αριθμός Υποδοχών | 1P / 2P |
Με 64 πυρήνες "Zen 4" και βασική συχνότητα 3,1 GHz, ο EPYC 9554 προσφέρει έναν ισχυρό συνδυασμό παράλληλης επεξεργαστικής ικανότητας και απόκρισης ανά πυρήνα. Είναι κατάλληλος για εφαρμογές που απαιτούν τόσο υψηλή απόδοση όσο και χαμηλή καθυστέρηση, όπως εταιρικές βάσεις δεδομένων και διακομιστές γενικής χρήσης.
- Μνήμη: 12 καναλιών DDR5 έως 4800 MT/s, παρέχοντας άφθονο εύρος ζώνης για φόρτους εργασίας που απαιτούν έντονη χρήση μνήμης.
- PCIe: 128 γραμμές PCIe® 5.0, υποστηρίζοντας ευέλικτες διαμορφώσεις συστήματος με πολλαπλούς επιταχυντές και αποθήκευση υψηλής ταχύτητας.
- Εικονικοποίηση και υπερ-συγκεντρωμένη υποδομή
- Σχεδιασμός πόρων επιχειρήσεων (ERP) και επιχειρηματικές εφαρμογές
- Ανάλυση δεδομένων και επιχειρηματική ευφυΐα
- Αποθήκευση καθοριζόμενη από λογισμικό
Επεξεργαστής AMD EPYCTM 9554
,AMD EPYCTM 9554 64 πυρήνες
,128 PCIe 5.0 λωρίδες και CPU διακομιστή
-
Intel Xeon Silver 4516Y+ επεξεργαστής διακομιστή με 24 πυρήνες DDR5 4400 MT/s μνήμη
Intel Xeon Silver 4516Y+: 24 πυρήνες, 48 νήματα, 3,7 GHz turbo. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost) και εταιρική ασφάλεια (TDX/TME). Ιδανικό για διακομιστές διπλής υποδοχής, εικονικοποίηση και φόρτους εργασίας κέντρων δεδομένων. -
Xeon Gold 6538Y+ 32 πυρήνες 5η γενιά αναβαθμίσιμος επεξεργαστής διακομιστή με 225W TDP για κέντρο δεδομένων και cloud computing
Το Intel Xeon Gold 6538Y+ προσφέρει 32 πυρήνες, 60MB cache & 4,0GHz turbo για κέντρα δεδομένων. Διαθέτει DDR5-5200, PCIe 5.0, ενσωματωμένους επιταχυντές AI και εταιρική ασφάλεια με TDP 225W. -
Intel Xeon 6520P επεξεργαστής με 24 πυρήνες, 48 νήματα και συχνότητα 4,1 GHz
Intel® Xeon® 6520P: 24 πυρήνες, 48 νήματα, 4,1 GHz turbo. Διαθέτει 88 λωρίδες PCIe 5.0, υποστήριξη DDR5-6400 και Intel AMX για συμπεράσματα AI. Ισορροπημένη απόδοση για εικονικοποίηση, HPC και εταιρικούς φόρτους εργασίας.