2.4 GHz AMD EPYCTM 9654 Επεξεργαστής με 96 πυρήνες 192 νήματα και 384 MB L3 Cache
Ο EPYC 9654 είναι ένας κορυφαίος επεξεργαστής της σειράς 9004, που παρέχει τεράστια πυκνότητα υπολογισμού με 96 πυρήνες και 192 νήματα.και φορτία εργασίας AI, προσφέρει εξαιρετική επεκτασιμότητα και εύρος ζώνης μνήμης.
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σχήμα | AMD EPYCTM 9654 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 4" (Γένοβα) |
| Σημεία / Νήματα | 96 πυρήνες / 192 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 20,4 GHz |
| Μαξ, ωρολόγιο. | Μέχρι 3,7 GHz |
| Κασέ L3 | 384 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 360W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Συμπύκνωση CPU | SP5 |
| Αριθμός υποδομών | 1P / 2P |
Το EPYC 9654 αξιοποιεί την βασική αρχιτεκτονική "Zen 4", η οποία παρέχει σημαντική αύξηση των εντολών ανά ρολόι (IPC) σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές.παρέχει απαράμιλλο παράλληλο για εικονικά περιβάλλονταΗ μεγάλη μνήμη αποθήκευσης L3 384 MB συμβάλλει στη μείωση της καθυστέρησης για τα συχνά προσπελάσιμα δεδομένα, επιταχύνοντας περαιτέρω τις επιδόσεις.
- Μνήμη:Μνήμη DDR5 12 καναλιών με ταχύτητες έως 4800 MT/s, παρέχοντας κορυφαίο εύρος ζώνης μνήμης στον κλάδο
- PCIe:128 λωρίδες PCIe® 5.0, που επιτρέπει σύνδεση υψηλής ταχύτητας για GPU, αποθήκευση NVMe και δικτύωση 400GbE
- Υπολογιστική υψηλών επιδόσεων (HPC) και επιστημονική προσομοίωση
- Εικονικοποίηση σε σύννεφο και υπερ-κλίμακα
- Μεγάλης κλίμακας βάσεις δεδομένων και αναλύσεις
- Εκπαίδευση και συμπεράσματα τεχνητής νοημοσύνης
Επεξεργαστής AMD EPYCTM 9654
,192 νήματα amd epyc 9654 96 πυρήνας επεξεργαστή
,2.4 GHz amd epyc 9654 96 πυρήνας
-
Επεξεργαστής Intel Xeon 6714P με Βασική Συχνότητα 4.0 GHz, 8 Πυρήνες, 16 Νήματα και TDP 165W
Intel Xeon 6714P: Επεξεργαστής 8 πυρήνων με turbo 4,3 GHz, κρυφή μνήμη 48 MB και ενσωματωμένοι επιταχυντές για συμπεράσματα τεχνητής νοημοσύνης, φόρτους εργασίας βάσης δεδομένων και παράδοση περιεχομένου. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0 και επεκτασιμότητα πολλαπλών υποδοχών. -
Επεξεργαστής Intel Xeon 6505P με 12 Πυρήνες 4.1 GHz Turbo και 150W TDP
Intel Xeon 6505P: 12 πυρήνες, 4,1 GHz turbo, 48 MB cache. Ιδανικό για διακομιστές, χώρο αποθήκευσης και υπολογιστές αιχμής με PCIe 5.0, μνήμη DDR5 ECC και 150 W TDP για ισορροπημένη απόδοση. -
Επεξεργαστής AMD EPYC Server 9015 με 8 Πυρήνες, 125W TDP και Αρχιτεκτονική Zen 5
AMD EPYC™ 9015: CPU διακομιστή «Zen 5» 8 πυρήνων με 125 W TDP, 64 MB προσωρινή μνήμη L3, DDR5 12 καναλιών και 128 λωρίδες PCIe 5.0. Ιδανικό για ευαίσθητες στο κόστος εταιρικές αναπτύξεις που απαιτούν ενεργειακή απόδοση και αξιοπιστία.