AMD EPYCTM 9475F Zen 5 επεξεργαστής με 48 πυρήνες 3.65 GHz Βασικό ρολόι 4.8 GHz Boost Clock
Ο EPYC 9475F είναι ένας επεξεργαστής βελτιστοποιημένος για συχνότητα που συνδυάζει 48 πυρήνες με υψηλή βασική συχνότητα ρολογιού 3,65 GHz και επιθετικές δυνατότητες ώθησης. Έχει σχεδιαστεί για φόρτους εργασίας που απαιτούν τόσο ισχυρή απόδοση ανά πυρήνα όσο και σημαντική πυκνότητα πυρήνων, όπως η αυτοματοποίηση σχεδιασμού ηλεκτρονικών (EDA), οι χρηματοοικονομικές προσομοιώσεις και ο τεχνικός υπολογισμός.
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | AMD EPYC™ 9475F |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 5" (Turin) |
| Πυρήνες / Νήματα | 48 Πυρήνες / 96 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 3,65 GHz |
| Μέγιστη Ταχύτητα Ωθησης Ρολογιού | Έως 4,8 GHz |
| Κρυφή Μνήμη L3 | 256 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 400W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Υποδοχή CPU | SP5 |
| Αριθμός Υποδοχών | 1P / 2P |
Η ονομασία "F" υποδηλώνει εστίαση σε υψηλή συχνότητα. Με βασική συχνότητα ρολογιού 3,65 GHz και μέγιστη ώθηση 4,8 GHz, ο EPYC 9475F προσφέρει εξαιρετική απόδοση μονής νήματος και ανά πυρήνα, ενώ εξακολουθεί να παρέχει 48 πυρήνες για παράλληλη επεξεργασία. Κατασκευασμένος στην αρχιτεκτονική "Zen 5", επωφελείται από αυξημένες εντολές ανά κύκλο ρολογιού (IPC) και πλήρη υποστήριξη AVX-512, καθιστώντας τον ιδανικό για αδειοδοτημένες ή παλαιότερες εφαρμογές που βασίζονται σε υψηλές ταχύτητες ρολογιού.
- Μνήμη: 12 καναλιών DDR5 έως 6400 MT/s, εξασφαλίζοντας άφθονο εύρος ζώνης για την τροφοδοσία πυρήνων υψηλής συχνότητας.
- PCIe: 128 λωρίδες PCIe® 5.0, επιτρέποντας συνδεσιμότητα χαμηλής καθυστέρησης σε GPUs, επιταχυντές και αποθηκευτικά μέσα υψηλής ταχύτητας.
- Αυτοματοποίηση σχεδιασμού ηλεκτρονικών (EDA)
- Χρηματοοικονομική μοντελοποίηση και ανάλυση κινδύνου
- Υπολογιστική υψηλής απόδοσης (HPC) με μικτό παραλληλισμό
- Συμπερασμός AI βασισμένος σε CPU που απαιτεί γρήγορη απόδοση ανά πυρήνα
AMD EPYCTM 9475F Zen 5 επεξεργαστής
,48 πυρήνες και επεξεργαστής Epic
,3.65 GHz AMD epyc CPU
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 5420+ με 28 πυρήνες, 4.10 GHz Turbo και μνήμη DDR5
Επεξεργαστής Xeon Gold 5420+ Επισκόπηση του προϊόντος Προϊόντα 4η γενιά εξειδικευμένων επεξεργαστών Xeon Ονομασία κωδικού Βόρεια Αθήνα Τμήμα αγοράς Διακομιστής Ημερομηνία εκτόξευσης Το πρώτο τρίμηνο του 2023 Τεχνολογία παραγωγής Intel 7 (10nm Enhanced SuperFin) Βασικές προδιαγραφές Σημεία και νήματα ... -
Intel Xeon Platinum 8562Y+ 32 πυρήνες 5η γενιά Emerald Rapids Server επεξεργαστής με 300W TDP
Intel Xeon Platinum 8562Y+: CPU διακομιστή 32 πυρήνων με 4,1 GHz turbo, 60MB cache, DDR5 5600MT/s, PCIe 5.0. Διαθέτει επιταχυντές AI (AMX), ασφάλεια υλικού (TDX/TME) και ενίσχυση απόδοσης Intel On-Demand για φόρτους εργασίας cloud, HPC και επιχειρήσεων. -
Επεξεργαστής Xeon Gold 6548N 5ης Γενιάς Xeon Scalable με 32 πυρήνες και TDP 250W
Intel Xeon Gold 6548N: CPU διακομιστή 32 πυρήνων με 250W TDP, μνήμη DDR5-5200, PCIe 5.0 και προηγμένη επιτάχυνση AI. Ιδανικό για ενεργειακά αποδοτική φιλοξενία cloud, εικονικοποίηση και εταιρικούς υπολογιστές.