Intel Xeon 6748P επεξεργαστής με 48 πυρήνες 192 MB L3 Cache και 4,1 GHz Turbo Frequency
Ο Xeon 6748P είναι ένας επεξεργαστής υψηλού πυρήνα που έχει σχεδιαστεί για απαιτητικά υπολογιστικά φορτία εργασίας.υπολογιστές υψηλών επιδόσεων, και εφαρμογές συμπεράσματος τεχνητής νοημοσύνης.
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σχήμα | Intel® Xeon® 6748P |
| Αρχιτεκτονική | Κεντρική απόδοση (Granite Rapids) |
| Σημεία / Νήματα | 48 πυρήνες / 96 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 2.5 GHz |
| Μέγιστη συχνότητα τουρμπο | Μέχρι 4,1 GHz |
| Συγκέντρωση του πυρήνα | 30,8 GHz |
| Κασέ L3 | 192 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 300W |
| Συμπύκνωση CPU | FCLGA4710 |
| Αριθμός υποδομών | Μέχρι 8S (4S_8S) |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | - Πενήντα πέντε. |
Ο Xeon 6748P συνδυάζει 48 πυρήνες υψηλής απόδοσης με συχνότητα βάσης 2,5 GHz και 4,1 GHz max turbo.Ο επεξεργαστής εφαρμόζει υβριδική αρχιτεκτονική πυρήνα προτεραιότητας με:
- 16 Κορμοί υψηλής προτεραιότητας:Δραστηριότητα 2,6 GHz για φορτία εργασίας ευαίσθητα στην καθυστέρηση
- 32 Κέντρα χαμηλής προτεραιότητας:Δραστηριότητα σε 2,4 GHz για εργασίες παρασκήνιο
- Μνήμη:Μνήμη DDR5 8 καναλιών με ταχύτητες έως 6400 MT/s, που υποστηρίζει έως 4 TB ανά πρίζα
- PCIe:88 λωρίδες PCIe® 5.0
- UPI:4 σύνδεσμοι με 24 GT/s για διαμορφώσεις πολλαπλών υποδομών
Ο Xeon 6748P ενσωματώνει τέσσερις ειδικούς κινητήρες επιταχυντή:
- Τεχνολογία Intel® QuickAssist (QAT):4 συσκευές κρυπτογραφικής επιτάχυνσης
- Intel® Dynamic Load Balancer (DLB):4 συσκευές εξισορρόπησης φορτίου
- Intel® Data Streaming Accelerator (DSA):4 συσκευές για τη μετακίνηση δεδομένων
- Intel® In-Memory Analytics Accelerator (IAA):4 συσκευές επιτάχυνσης αναλυτικών
- Υπολογιστική υψηλών επιδόσεων (HPC) και επιστημονικές προσομοιώσεις
- Ανάλυση δεδομένων και επιχειρηματικές πληροφορίες
- Συμπεράσματα τεχνητής νοημοσύνης και φόρτος εργασίας βαθιάς μάθησης
- Βάσεις δεδομένων σε μνήμη και ανάλυση σε πραγματικό χρόνο
48 πυρήνες Intel Xeon CPU
,Intel Xeon 6748P επεξεργαστής
,192 MB L3 Cache CPU
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Silver 4416+ με 20 πυρήνες 40 νήματα υποστήριξη μνήμης DDR5
Xeon Silver 4416+: 20 πυρήνες, 40 νήματα, 3,9 GHz turbo. Μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη ασφάλεια & επιτάχυνση AI. Ιδανικό για virtualization, cloud και αναλύσεις δεδομένων. -
Επεξεργαστής Xeon Silver 4509Y - Επεξεργαστής διακομιστή Intel Xeon Scalable 5ης Γενιάς
Intel Xeon Silver 4509Y: Επεξεργαστής διακομιστή 8 πυρήνων με βασική συχνότητα 2,6 GHz, turbo 4,1 GHz, υποστήριξη μνήμης DDR5 και προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Ιδανικό για υπολογιστές αιχμής, εικονικοποίηση και επιχειρηματικές εφαρμογές με βελτιστοποιημένη απόδοση ισχύος. -
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 5415+ με 8 πυρήνες και 16 νήματα, υποστήριξη μνήμης DDR5
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 5415+: 8 πυρήνες, 16 νήματα, 4,1 GHz turbo. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη ασφάλεια και επιτάχυνση AI. Ιδανικό για φόρτους εργασίας επιχειρήσεων, cloud και εικονικοποίησης.