Intel Xeon 6738P επεξεργαστής με 32 πυρήνες 2,9 GHz συχνότητα βάσης και 144 MB L3 cache
Το Xeon 6738P προσφέρει 32 πυρήνες με συχνότητα βάσης 2,9 GHz, επιτυγχάνοντας μια ισορροπία μεταξύ πυκνότητας πυρήνα και ταχύτητας ρολογιού.Έχει σχεδιαστεί για εργασιακά φορτία επιχειρήσεων που απαιτούν παράλληλοτητα και ανταποκριτική απόδοση ανά πυρήνα, συμπεριλαμβανομένων των συστημάτων διαχείρισης βάσεων δεδομένων και των κρίσιμων επιχειρηματικών εφαρμογών.
| Σχήμα | Intel® Xeon® 6738P |
|---|---|
| Αρχιτεκτονική | Κεντρική απόδοση (Granite Rapids) |
| Σημεία / Νήματα | 32 πυρήνες / 64 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 20,9 GHz |
| Μέγιστη συχνότητα τουρμπο | Μέχρι 4,0 GHz |
| Κασέ L3 | 144 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 270W |
| Συμπύκνωση CPU | FCLGA4710 |
| Αριθμός υποδομών | 2S (εκτατικοποίηση) |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | - Πενήντα πέντε. |
Ο Xeon 6738P παρέχει 32 πυρήνες υψηλών επιδόσεων με συχνότητα βάσης 2,9 GHz και ενίσχυση τουρμπο 4,0 GHz.Διαθέτει 144 MB L3 cache και υποστηρίζει την τεχνολογία Intel® Hyper-Threading για 64 νήματα παράλληλης επεξεργασίαςΟ επεξεργαστής βασίζεται στην τεχνολογία διαδικασίας Intel 3, παρέχοντας βελτιωμένες οδηγίες ανά ρολόι (IPC) και ενεργειακή απόδοση.
- Μνήμη:Μνήμη DDR5 8 καναλιών με ταχύτητες έως 6400 MT/s, που υποστηρίζει έως 4 TB ανά πρίζα
- PCIe:Υποστήριξη PCIe® 5.0 για σύνδεση υψηλής ταχύτητας I/O
- Μνήμη ECC:Υποστηρίζεται για αξιοπιστία κρίσιμης σημασίας για την αποστολή
Ο Xeon 6738P ενσωματώνει την δέσμη ενσωματωμένων επιταχυντών της Intel, συμπεριλαμβανομένων:
- Τεχνολογία Intel® QuickAssist (QAT)για κρυπτογράφηση και συμπίεση
- Δυναμικός εξισορρόπησης φορτίου Intel® (DLB)για τη βελτιστοποίηση των επιδόσεων του δικτύου
- Επιταχυντής ροής δεδομένων Intel® (DSA)για τη μετακίνηση δεδομένων
- Intel® In-Memory Analytics Accelerator (IAA)για επιτάχυνση βάσεων δεδομένων
- Συστήματα διαχείρισης βάσεων δεδομένων (DBMS) και διαδικτυακή επεξεργασία συναλλαγών (OLTP)
- Σχεδιασμός πόρων επιχειρήσεων (ERP) και επιχειρηματικές εφαρμογές
- Εικονικοποίηση και υποδομή cloud
- Υπολογισμός τεχνητής νοημοσύνης και φορτία εργασίας μηχανικής μάθησης
32 πυρήνες Intel Xeon CPU
,Intel Xeon 6738P επεξεργαστής
,144 MB L3 Cache CPU
-
Τυποποιημένη έξυπνη μνήμη Hpe P69982-B21 διπλής κατάταξης X4 DDR5-4800 1x128GB
P69982-B21 HPE 128GB (1x128GB) Dual Rank x4 DDR5-4800 CAS-40-39-39 EC8 Registered Smart Memory Kit Το P69982-B21 HPE 128GB Smart Memory Kit είναι μια μονάδα μνήμης DDR5 υψηλής πυκνότητας, επιπέδου enterprise, σχεδιασμένη αποκλειστικά για πλατφόρμες διακομιστών HPE ProLiant Gen11. Σχεδιασμένη για να ... -
Intel Xeon 6728P επεξεργαστής με 24 πυρήνες 4.1 GHz Turbo Frequency και 144 MB L3 Cache
Intel® Xeon® 6728P: Επαγγελματικός επεξεργαστής 24 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, μνήμη cache 144 MB και ενσωματωμένοι επιταχυντές. Ιδανικό για εικονικοποίηση, βάσεις δεδομένων και υποδομή με μνήμη DDR5 και υποστήριξη PCIe 5.0. -
AMD EPYCTM 9534 Επεξεργαστής με 64 πυρήνες 280W TDP και αρχιτεκτονική Zen 4
AMD EPYC™ 9534: Επεξεργαστής «Zen 4» 64 πυρήνων με 280 W TDP, που προσφέρει εξαιρετική απόδοση ανά watt για ενεργειακά αποδοτικές αναπτύξεις cloud. Διαθέτει 128 λωρίδες PCIe 5.0 και μνήμη DDR5 12 καναλιών.