Επεξεργαστής AMD EPYC Server 9015 με 8 Πυρήνες, 125W TDP και Αρχιτεκτονική Zen 5
Ο EPYC 9015 αποτελεί το σημείο εισόδου στη σειρά EPYC 9005, διαθέτοντας 8 πυρήνες εντός ενός εξαιρετικά αποδοτικού θερμικού περιβλήματος 125W. Σχεδιασμένος για αναπτύξεις με ευαισθησία στο κόστος, όπου η ενεργειακή απόδοση, η αξιοπιστία και τα χαρακτηριστικά επιπέδου enterprise είναι υψίστης σημασίας.
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | AMD EPYC™ 9015 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 5" (Turin) |
| Πυρήνες / Νήματα | 8 Πυρήνες / 16 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 3.6 GHz |
| Μέγιστη Ταχύτητα Boost | Έως 4.1 GHz |
| Ταχύτητα Boost Όλων των Πυρήνων | 3.95 GHz |
| Κρυφή Μνήμη L3 | 64 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 125W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 120W - 155W |
| Υποδοχή CPU | SP5 |
| Αριθμός Υποδοχών | 1P / 2P |
| Ημερομηνία Κυκλοφορίας | Οκτώβριος 2024 |
Ο EPYC 9015 συνδυάζει 8 πυρήνες "Zen 5" υψηλής απόδοσης με βασική ταχύτητα ρολογιού 3.6 GHz, προσφέροντας άμεση απόκριση για φόρτους εργασίας διακομιστών εισαγωγικού επιπέδου. Παρά τον χαμηλό αριθμό πυρήνων, διατηρεί όλα τα χαρακτηριστικά επιπέδου enterprise της πλατφόρμας EPYC, συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης μνήμης 12 καναλιών και 128 λωρίδων PCIe 5.0, καθιστώντας τον μια ικανή βάση για αποκλειστικούς διακομιστές εφαρμογών.
- Μνήμη: DDR5 12 καναλιών έως 6400 MT/s, παρέχοντας εξαιρετικό εύρος ζώνης μνήμης για επεξεργαστή με χαμηλό αριθμό πυρήνων.
- PCIe: 128 λωρίδες PCIe® 5.0, επιτρέποντας εκτεταμένο I/O για επέκταση αποθήκευσης και δικτύωσης.
- Συνεργατικές εφαρμογές και διακομιστές αρχείων
- Εφαρμογές ERP, SCM και CRM
- Αποκλειστικοί διακομιστές εφαρμογών
- Αναπτύξεις δικτυακής ακμής και συσκευών
Επεξεργαστής AMD EPYC 9015
,Εξυπηρετητής AMD EPYC 9015
,Εξυπηρετητής AMD EPYC 8 Πυρήνες 125W
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6430 με 32 πυρήνες 64 νήματα έως 3.40 GHz Turbo
Xeon Gold 6430: Επεξεργαστής διακομιστή 32 πυρήνων με turbo 3,4 GHz, 60MB cache & 270W TDP. Διαθέτει DDR5, PCIe 5.0, επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost) και προηγμένη ασφάλεια για εταιρική εικονικοποίηση, cloud και φόρτους εργασίας με ένταση δεδομένων. -
Xeon Gold 6526Y επεξεργαστής διακομιστή με 16 πυρήνες 32 νήματα και 195W TDP για κέντρα δεδομένων υψηλής απόδοσης
Xeon Gold 6526Y: CPU διακομιστή 16 πυρήνων με turbo 3,9 GHz, 37,5 MB cache, υποστήριξη DDR5, PCIe 5.0 και προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Ιδανικό για εταιρικά κέντρα δεδομένων και φόρτους εργασίας στο cloud. -
Intel Xeon Silver 4516Y+ επεξεργαστής διακομιστή με 24 πυρήνες DDR5 4400 MT/s μνήμη
Intel Xeon Silver 4516Y+: 24 πυρήνες, 48 νήματα, 3,7 GHz turbo. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost) και εταιρική ασφάλεια (TDX/TME). Ιδανικό για διακομιστές διπλής υποδοχής, εικονικοποίηση και φόρτους εργασίας κέντρων δεδομένων.