4.2 GHz Βασικό ρολόι 512 MB L3 Κέιτς 16 Κόρες 32 Θέματα CPU AMD EPYCTM 9175F Επεξεργαστής
Ο EPYC 9175F είναι ένας επεξεργαστής βελτιστοποιημένος για συχνότητα, σχεδιασμένος για φόρτους εργασίας που απαιτούν μέγιστη απόδοση ανά πυρήνα. Με κορυφαία στην αγορά βασική συχνότητα 4,2 GHz και τεράστια κρυφή μνήμη L3 512 MB, προσφέρει εξαιρετική απόδοση μονής νήματος για εφαρμογές επιχειρήσεων που είναι ευαίσθητες στην καθυστέρηση.
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | AMD EPYC™ 9175F |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 5" (Turin) |
| Πυρήνες / Νήματα | 16 Πυρήνες / 32 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 4,2 GHz |
| Μέγιστη Ταχύτητα Boost | Έως 5,0 GHz |
| Ταχύτητα Boost Όλων των Πυρήνων | 4,55 GHz |
| Κρυφή Μνήμη L3 | 512 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 320W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Υποδοχή CPU | SP5 |
| Αριθμός Υποδοχών | 1P / 2P |
| Ημερομηνία Κυκλοφορίας | Οκτώβριος 2024 |
Η ονομασία "F" υποδηλώνει εστίαση σε υψηλή συχνότητα. Ο EPYC 9175F συνδυάζει 16 πυρήνες "Zen 5" με βασική συχνότητα 4,2 GHz και μέγιστο boost 5,0 GHz, προσφέροντας την υψηλότερη απόδοση ανά πυρήνα στην οικογένεια EPYC 9005. Η εξαιρετικά μεγάλη κρυφή μνήμη L3 512 MB μειώνει σημαντικά την καθυστέρηση της μνήμης, επιταχύνοντας την απόδοση για εφαρμογές που είναι ευαίσθητες στην κρυφή μνήμη, όπως η αυτοματοποίηση σχεδιασμού ηλεκτρονικών (EDA) και οι συναλλαγές υψηλής συχνότητας.
- Μνήμη: 12 καναλιών DDR5 έως 6400 MT/s, προσφέροντας έως 614 GB/s εύρους ζώνης μνήμης ανά υποδοχή.
- PCIe: 128 λωρίδες PCIe® 5.0, παρέχοντας συνδεσιμότητα εξαιρετικά χαμηλής καθυστέρησης για GPUs, αποθηκευτικά μέσα και δικτύωση υψηλής ταχύτητας.
- Αυτοματοποίηση σχεδιασμού ηλεκτρονικών (EDA)
- Συναλλαγές υψηλής συχνότητας και χρηματοοικονομική μοντελοποίηση
- Τεχνικοί υπολογισμοί που απαιτούν γρήγορη απόδοση μονής νήματος
- Frontend βάσεων δεδομένων και ανάλυση σε πραγματικό χρόνο
4Διαδικτυακή μονάδα 2 GHz
,16 πυρήνες 32 νήματα CPU
,Επεξεργαστής AMD EPYCTM 9175F
-
Intel Xeon Platinum 8458P επεξεργαστής διακομιστή με 44 πυρήνες 88 νήματα 350 W TDP
Επεξεργαστής Intel Xeon Platinum 8458P Ο Intel Xeon Platinum 8458P είναι ένας επεξεργαστής διακομιστή υψηλής απόδοσης από την οικογένεια 4ης Γενιάς Xeon Scalable (με κωδική ονομασία Sapphire Rapids). Κατασκευασμένος με τη διαδικασία Intel 7, διαθέτει εξαιρετικά υψηλό αριθμό πυρήνων, τεράστια κρυφή μ... -
AMD EPYCTM 9354 επεξεργαστής με 32 πυρήνες 3.25 GHz βασικό ρολόι και 280W TDP
AMD EPYC 9354: Επεξεργαστής 32 πυρήνων «Zen 4» με βασικό ρολόι 3,25 GHz, 256 MB προσωρινή μνήμη L3 & 280 W TDP. Βελτιστοποιημένο για εταιρικούς φόρτους εργασίας υψηλής συχνότητας, όπως βάσεις δεδομένων, τηλεπικοινωνίες και αναλυτικά στοιχεία σε πραγματικό χρόνο. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0 I/O & ασφάλεια AMD Infinity Guard. -
AMD EPYCTM 9554 Επεξεργαστής με 64 πυρήνες 3.1 GHz Κρολόι βάσης και 128 PCIe 5.0 Lane
AMD EPYC™ 9554: 64 πυρήνες «Zen 4», βασική συχνότητα 3,1 GHz, 128 λωρίδες PCIe 5.0 & υποστήριξη DDR5. Ιδανικό για εικονικοποίηση, εταιρικές εφαρμογές και αναλύσεις δεδομένων με ισορροπημένη απόδοση για απαιτητικούς φόρτους εργασίας.