Επεξεργαστής AMD EPYC™ 9124 με 16 πυρήνες, βασικό ρολόι 3.0 GHz και TDP 200W
Ο EPYC 9124 είναι ένας 16-core επεξεργαστής που έχει σχεδιαστεί για την εγκατάσταση server entry-level που απαιτούν χαρακτηριστικά και αποδοτικότητα επιχειρηματικής κλάσης.παρέχει ανταποκρινόμενη απόδοση για ένα ευρύ φάσμα επιχειρηματικών εφαρμογών, από εικονικοποίηση σε εξειδικευμένους διακομιστές εφαρμογών.
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σχήμα | AMD EPYCTM 9124 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 4" (Γένοβα) |
| Σημεία / Νήματα | 16 πυρήνες / 32 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 30,0 GHz |
| Μαξ, ωρολόγιο. | Μέχρι 3,7 GHz |
| Κασέ L3 | 64 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 200W |
| Συμπύκνωση CPU | SP5 |
| Αριθμός υποδομών | 1P / 2P |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | Νοέμβριος 2022 |
Το EPYC 9124 συνδυάζει 16 πυρήνες υψηλής απόδοσης "Zen 4" με ένα κώδικα βάσης 3,0 GHz, παρέχοντας ισχυρή απόδοση ανά πυρήνα για εφαρμογές ευαίσθητες στην καθυστέρηση.διατηρεί όλα τα χαρακτηριστικά της πλατφόρμας EPYC για επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης μνήμης 12 καναλιών και 128 λωρίδων PCIe 5.0, καθιστώντας το ένα ικανό θεμέλιο για τα επιμέρους φορτία εργασίας των διακομιστών.
- Μνήμη:Μνήμη DDR5 12 καναλιών με ταχύτητες έως 4800 MT/s, παρέχοντας έως 460,8 GB/s εύρους ζώνης μνήμης
- PCIe:128 λωρίδες PCIe® 5.0, επιτρέποντας εκτεταμένη Ε/Ε για αποθήκευση και επέκταση δικτύου
- Υβριδικό σύννεφο και περιβάλλοντα εικονικοποίησης
- Ειδικοί διακομιστές εφαρμογών
- Συσκευές δικτύωσης και ασφάλειας
- Υποδομή διακομιστών μικρομεσαίων επιχειρήσεων (ΜΜΕ)
amd epyc cpu 16 πυρήνες
,Επεξεργαστής AMD EPYC™ 9124
,200W TDP amd epyc cpu
-
Επεξεργαστής διακομιστή Gold 6442Y 24 πυρήνων 4,00 GHz Turbo 225W TDP CPU
Intel Xeon Gold 6442Y: CPU διακομιστή 24 πυρήνων με turbo 4,0 GHz, μνήμη DDR5 και επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost). Ιδανικό για κέντρα δεδομένων, εικονικοποίηση και φόρτους εργασίας HPC με εταιρική αξιοπιστία. -
Επεξεργαστής Intel Xeon Platinum 8592+ με 64 πυρήνες, κρυφή μνήμη L3 320 MB και TDP 350W για Υπολογιστική Υψηλής Απόδοσης
Intel Xeon Platinum 8592+: 64 πυρήνες, 128 threads, 320MB cache. Ιδανικό για HPC, συμπέρασμα AI και εικονικοποίηση μεγάλης κλίμακας. Διαθέτει Intel AMX, τεχνολογία ασφαλείας και PCIe 5.0 για απαιτητικούς φόρτους εργασίας στο κέντρο δεδομένων. -
AMD EPYCTM 9534 Επεξεργαστής με 64 πυρήνες 280W TDP και αρχιτεκτονική Zen 4
AMD EPYC™ 9534: Επεξεργαστής «Zen 4» 64 πυρήνων με 280 W TDP, που προσφέρει εξαιρετική απόδοση ανά watt για ενεργειακά αποδοτικές αναπτύξεις cloud. Διαθέτει 128 λωρίδες PCIe 5.0 και μνήμη DDR5 12 καναλιών.