Επεξεργαστής AMD EPYC 9224 με 24 Πυρήνες Αρχιτεκτονικής Zen 4 και TDP 200W
Σύνοψη του προϊόντος
AMD EPYC 9224: CPU 24 πυρήνων «Zen 4» με ενίσχυση 3,7 GHz, 128 λωρίδες PCIe 5.0 & υποστήριξη DDR5. Το βελτιστοποιημένο TDP 200 W προσφέρει ανώτερη απόδοση ανά watt για διακομιστές, εικονικοποίηση και εταιρικές εφαρμογές.
Βασικές Ιδιότητες
Επωνυμία Μάρκας:
AMD
Αριθμός μοντέλου:
9224
Εμπορικά Ακίνητα
Ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας:
10
Τιμή:
700-1500 USD
Όροι πληρωμής:
T/T
Περιγραφή προϊόντων
Επεξεργαστής AMD EPYC™ 9224
Επισκόπηση
Ο EPYC 9224 είναι ένας επεξεργαστής μεσαίας κατηγορίας, 24 πυρήνων, της σειράς AMD EPYC 9004, σχεδιασμένος να προσφέρει εξαιρετική ενεργειακή απόδοση και επιδόσεις για κρίσιμες επιχειρηματικές εφαρμογές. Προσφέρει μια βέλτιστη ισορροπία μεταξύ αριθμού πυρήνων, ταχύτητας ρολογιού και κατανάλωσης ενέργειας, καθιστώντας τον ιδανικό για διακομιστές γενικής χρήσης, δικτύωση και υποδομές web.
Βασικές Προδιαγραφές
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μοντέλο | AMD EPYC™ 9224 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 4" (Genoa) |
| Πυρήνες / Νήματα | 24 Πυρήνες / 48 Νήματα |
| Βασική Ταχύτητα Ρολογιού | 2.5 GHz |
| Μέγιστη Ταχύτητα Boost | Έως 3.7 GHz |
| Ταχύτητα Boost Όλων των Πυρήνων | 3.65 GHz |
| Κρυφή Μνήμη L3 | 64 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 200W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 200W - 240W |
| Υποδοχή CPU | SP5 |
| Αριθμός Υποδοχών | 1P / 2P |
| Ημερομηνία Κυκλοφορίας | Νοέμβριος 2022 |
Επιδόσεις & Αρχιτεκτονική
Ο EPYC 9224 αξιοποιεί την αρχιτεκτονική πυρήνα "Zen 4" που βασίζεται σε μια διαδικασία 5nm, προσφέροντας σημαντικές βελτιώσεις στις εντολές ανά κύκλο (IPC) σε σχέση με προηγούμενες γενιές. Με 24 πυρήνες και 48 νήματα, παρέχει άφθονη παραλληλισμό για εικονικά περιβάλλοντα, διατηρώντας παράλληλα ένα TDP 200W για εξαιρετικές επιδόσεις ανά watt. Ο επεξεργαστής υποστηρίζει εντολές AVX-512, επιταχύνοντας υπολογιστικά εντατικά φορτία εργασίας.
Μνήμη & I/O
- Μνήμη: Μνήμη DDR5 12 καναλιών με ταχύτητες έως 4800 MT/s, προσφέροντας έως 460.8 GB/s εύρους ζώνης μνήμης ανά υποδοχή
- PCIe: 128 γραμμές PCIe® 5.0, παρέχοντας συνδεσιμότητα υψηλής ταχύτητας για αποθήκευση NVMe, προσαρμογείς δικτύου και επιταχυντές
Συσχέτιση Φορτίου Εργασίας
- Εφαρμογές σχεδιασμού πόρων επιχειρήσεων (ERP), διαχείρισης εφοδιαστικής αλυσίδας (SCM) και CRM
- Υποδομή διακομιστών γενικής χρήσης
- Δικτύωση και εικονικοποίηση λειτουργιών δικτύου (NFV)
- Εξυπηρέτηση web και παράδοση περιεχομένου
Λεπτομέρειες προιόντος
Επισημαίνω:
AMD EPYC cpu 24πύρηνες
,Επεξεργαστής AMD EPYC 9224
,zen 4 hpe cpu
Συγγενικά προϊόντα
-
Intel Xeon Platinum 8458P επεξεργαστής διακομιστή με 44 πυρήνες 88 νήματα 350 W TDP
Επεξεργαστής Intel Xeon Platinum 8458P Ο Intel Xeon Platinum 8458P είναι ένας επεξεργαστής διακομιστή υψηλής απόδοσης από την οικογένεια 4ης Γενιάς Xeon Scalable (με κωδική ονομασία Sapphire Rapids). Κατασκευασμένος με τη διαδικασία Intel 7, διαθέτει εξαιρετικά υψηλό αριθμό πυρήνων, τεράστια κρυφή μ... -
Xeon Gold 6530 επεξεργαστής με 32 πυρήνες 160 MB Smart Cache και DDR5 4800 MT/s για υψηλής πυκνότητας απόδοση διακομιστή
Xeon Gold 6530: Επεξεργαστής διακομιστή 32 πυρήνων με 160 MB cache, 4,0 GHz turbo, υποστήριξη μνήμης DDR5 και προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας, συμπεριλαμβανομένων των TDX & TME. Ιδανικό για επιχειρηματικούς φόρτους εργασίας υψηλής πυκνότητας. -
Intel Xeon 6788P επεξεργαστής με 86 πυρήνες 350W TDP και υποστήριξη μνήμης DDR5
Intel Xeon 6788P: Επεξεργαστής 86 πυρήνων για cloud computing υψηλής πυκνότητας. Διαθέτει 350W TDP, 336MB cache, υποστήριξη DDR5-6400 και ενσωματωμένους επιταχυντές για AI και αναλυτικά στοιχεία. Ιδανικό για κέντρα δεδομένων με δυνατότητα κλιμάκωσης.