9754 Amd Epyc επεξεργαστής 128 πυρήνες 256 νήματα και Zen 4 αρχιτεκτονική
Ο επεξεργαστής EPYC 9754 είναι ένας κορυφαίος επεξεργαστής της σειράς EPYC 9004 "Γένοβα", σχεδιασμένος για υπερπλήρες σύννεφο και υπολογιστές υψηλών επιδόσεων.Παρέχει απαράμιλλη πυκνότητα υπολογισμού για φορτία εργασίας που απαιτούν μαζικό παράλληλο..
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σχήμα | AMD EPYCTM 9754 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 4" (Γένοβα) |
| Σημεία / Νήματα | 128 πυρήνες / 256 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 20,25 GHz |
| Μαξ, ωρολόγιο. | Μέχρι 3,1 GHz |
| Κασέ L3 | 256 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 360W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 360W |
| Συμπύκνωση CPU | SP5 |
| Αριθμός υποδομών | 1P / 2P |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | Ιούνιος 2023 |
Το EPYC 9754 είναι χτισμένο πάνω στην αρχιτεκτονική "Zen 4" με έναν κόμβο διαδικασίας 5nm, παρέχοντας εξαιρετική πυκνότητα πυρήνα και ενεργειακή απόδοση.παρέχει τον υψηλότερο αριθμό πυρήνων στην οικογένεια EPYCΟ επεξεργαστής υποστηρίζει εντολές AVX-512.επιτάχυνση των επιστημονικών προσομοιώσεων και των φόρτων εργασίας συμπερασμάτων τεχνητής νοημοσύνης.
- Μνήμη:12 κανάλια DDR5 έως 4800 MT/s, παρέχοντας υψηλό εύρος ζώνης μνήμης για εφαρμογές που απαιτούν μεγάλη μνήμη.
- PCIe:128 λωρίδες PCIe® 5.0, παρέχοντας εκτεταμένη συνδεσιμότητα για GPU, αποθήκευση και δικτύωση υψηλής ταχύτητας.
- Υπερβαθμικό σύννεφο και εικονικοποίηση
- Περιβάλλοντα μικρουπηρεσιών σε δοχεία
- Υπολογιστική υψηλών επιδόσεων (HPC)
- Μεγάλης κλίμακας βάση δεδομένων και αναλύσεις
Όλοι οι επεξεργαστές EPYC που παρουσιάζονται παραπάνω μοιράζονται βασικά χαρακτηριστικά πλατφόρμας που απλοποιούν την ανάπτυξη και την επεκτασιμότητα:
| Ειδικότητα | Περιγραφή |
|---|---|
| Κεραμίδας | SP5 - Ενιαία πλατφόρμα σε όλες τις σειρές 9004 και 9005 |
| Αρχιτεκτονική μνήμης | 12 κανάλια DDR5 με υποστήριξη ECC για αξιοπιστία κρίσιμης σημασίας |
| Εισαγωγή/Εξόδου | 128 λωρίδες PCIe® 5.0 ανά πρίζα για σύνδεση υψηλής ταχύτητας |
| Ασφάλεια | AMD Infinity Guard με Secure Encrypted Virtualization (SEV) και Secure Memory Encryption (SME) |
| Διοίκηση | Ενσωματωμένος επεξεργαστής ασφάλειας πλατφόρμας με εργαλεία διαχείρισης ανοικτών προτύπων |
9754 AMD επεξεργαστής Epic
,AMD Epic επεξεργαστής 128 πυρήνων
,9754 AMD Epic επεξεργαστής διακομιστή
-
Xeon Gold 6544Y 16 πυρήνες Διακομιστής επεξεργαστής με υποστήριξη συχνότητας βάσης 3,6 GHz DDR5
Xeon Gold 6544Y: CPU διακομιστή 16 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, βελτιστοποιημένος για εταιρικούς φόρτους εργασίας υψηλής συχνότητας, βάσεις δεδομένων και εφαρμογές συναλλαγών. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0 και προηγμένες τεχνολογίες ασφαλείας. -
Intel Xeon Cpu 6515P επεξεργαστής με 16 πυρήνες 4,1 GHz Turbo και 150W TDP
Intel® Xeon® 6515P: Επεξεργαστής 16 πυρήνων με 4,1 GHz turbo, 48MB cache & 150W TDP. Διαθέτει υποστήριξη PCIe 5.0, DDR5 και ενσωματωμένους επιταχυντές για επιχειρηματικούς φόρτους εργασίας υψηλής συχνότητας, χαμηλής καθυστέρησης, cloud και edge. -
Intel Xeon 6728P επεξεργαστής με 24 πυρήνες 4.1 GHz Turbo Frequency και 144 MB L3 Cache
Intel® Xeon® 6728P: Επαγγελματικός επεξεργαστής 24 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, μνήμη cache 144 MB και ενσωματωμένοι επιταχυντές. Ιδανικό για εικονικοποίηση, βάσεις δεδομένων και υποδομή με μνήμη DDR5 και υποστήριξη PCIe 5.0.