Αρχιτεκτονική Zen 5 Επεξεργαστής AMD EPYC 9565 72 Πυρήνες Συχνότητα Βάσης 3.15 GHz
Η AMD EPYC 9565 είναι ένας επεξεργαστής με υψηλό αριθμό πυρήνων που επιτυγχάνει μια ισορροπία μεταξύ συχνότητας και πυκνότητας.είναι κατάλληλο για ένα ευρύ φάσμα βασικών εργασιακών φορτίων της επιχείρησης, συμπεριλαμβανομένων των εικονικών περιβάλλοντων, των βάσεων δεδομένων και της υποδομής διακομιστών γενικής χρήσης.
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σχήμα | AMD EPYCTM 9565 |
| Αρχιτεκτονική | "Zen 5" (Τουρίνο) |
| Σημεία / Νήματα | 72 πυρήνες / 144 νήματα |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 30,15 GHz |
| Μαξ, ωρολόγιο. | Μέχρι 4,1 GHz |
| Κασέ L3 | 256 MB |
| Προεπιλεγμένο TDP | 400W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Συμπύκνωση CPU | SP5 |
| Αριθμός υποδομών | 1P / 2P |
Χρησιμοποιώντας τον πυρήνα "Zen 5" υψηλής IPC, το EPYC 9565 παρέχει σημαντική απόδοση τόσο για εφαρμογές υψηλής έντασης υπολογιστών όσο και για εφαρμογές ευαίσθητες στην καθυστέρηση.Οι 72 πυρήνες του παρέχουν αρκετό παράλληλο για την ενοποίηση της εικονικοποίησης, ενώ η συχνότητα βάσης 3,15 GHz εξασφαλίζει ευαίσθητη απόδοση για εφαρμογές που απαιτούν διαρκείς ταχύτητες ρολογιού.
- Μνήμη:12 κανάλια DDR5 έως 6400 MT/s, παρέχοντας υψηλό εύρος ζώνης για φορτία εργασίας υψηλής έντασης μνήμης.
- PCIe:128 λωρίδες PCIe® 5.0, επιτρέποντας γρήγορη σύνδεση για GPU, αποθήκευση και δικτύωση.
- Εικονικοποίηση και υπερσυγκεντρωμένη υποδομή
- Σχέσεις βάσεων δεδομένων και αναλύσεων
- Επιχειρηματικό λογισμικό και εφαρμογές cloud-native
Επεξεργαστής AMD EPYC Zen 5
,Επεξεργαστής AMD EPYC™ 9565
,Επεξεργαστής AMD EPYC 72 Πυρήνες
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 5415+ με 8 πυρήνες και 16 νήματα, υποστήριξη μνήμης DDR5
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 5415+: 8 πυρήνες, 16 νήματα, 4,1 GHz turbo. Διαθέτει μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη ασφάλεια και επιτάχυνση AI. Ιδανικό για φόρτους εργασίας επιχειρήσεων, cloud και εικονικοποίησης. -
Intel Xeon Gold 6542Y επεξεργαστής με 24 πυρήνες / 48 νήματα, 60 MB Smart Cache
Intel Xeon Gold 6542Y: CPU διακομιστή 24 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, 60MB cache & PCIe 5.0. Διαθέτει Intel AMX για επιτάχυνση AI, προηγμένη τεχνολογία ασφαλείας και υποστηρίζει έως και 4TB DDR5. Ιδανικό για κέντρα δεδομένων, εικονικοποίηση και φόρτους εργασίας HPC. -
Επεξεργαστής Intel Xeon Platinum 8592+ με 64 πυρήνες, κρυφή μνήμη L3 320 MB και TDP 350W για Υπολογιστική Υψηλής Απόδοσης
Intel Xeon Platinum 8592+: 64 πυρήνες, 128 threads, 320MB cache. Ιδανικό για HPC, συμπέρασμα AI και εικονικοποίηση μεγάλης κλίμακας. Διαθέτει Intel AMX, τεχνολογία ασφαλείας και PCIe 5.0 για απαιτητικούς φόρτους εργασίας στο κέντρο δεδομένων.