Επεξεργαστής CPU EPYC™ 9745 με 128 Πυρήνες και Αρχιτεκτονική Zen 5c Κατασκευασμένος σε 3nm
Το EPYCTM 9745 είναι ένας κορυφαίος επεξεργαστής διακομιστών επιχειρηματικής κλάσης που έχει σχεδιαστεί για σύγχρονα κέντρα δεδομένων, υποδομές cloud και περιβάλλοντα υπολογιστών υψηλών επιδόσεων.παρέχει εξαιρετική πυκνότητα πυρήνα, δυνατότητα πολυσύνδεσης και εύρος ζώνης Ε/Υ για να χειρίζονται απαιτητικά, πολυσύνδετα φορτία εργασίας με εξαιρετική αποτελεσματικότητα.Χτισμένο πάνω στην προηγμένη αρχιτεκτονική Zen 5c και κατασκευασμένο χρησιμοποιώντας την τεχνολογία 3nm της TSMC, θέτει ένα νέο πρότυπο για την πυκνότητα υπολογισμού σε πλατφόρμες διακομιστών 1P και 2P.
| Παράμετρος | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Οικογένεια προϊόντων | Η σειρά EPYCTM 9005 |
| Πλατφόρμα | Διακομιστής (1P/2P) |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | 10 Οκτωβρίου 2024 |
| Πυρήνες CPU / νήματα | 128 πυρήνες / 256 νήματα |
| Αρχιτεκτονική | Ζεν 5c (βελτιστοποιημένη από πυκνότητα) |
| Συστήματα κατασκευής | TSMC 3nm |
| Βασική ταχύτητα ρολογιού | 20,4 GHz |
| Μέγιστη ταχύτητα ρολογιού | Μέχρι 3,7 GHz |
| Ταχύτητα αύξησης του πλήρους πυρήνα | 30,45 GHz |
| Κασέ | Μνημείο αποθήκευσης L1: 80 KB ανά πυρήνα Λ2 Κέιτς: 1 MB ανά πυρήνα (128 MB συνολικά) Λ3 Μνήμη αποθήκευσης: 128 MB Κοινή |
| Θερμική ισχύς σχεδιασμού (TDP) | Προεπιλεγμένο 400W |
| Διαμορφώσιμο TDP (cTDP) | 320W - 400W |
| Συμπύκνωση CPU | SP5 (FC-LGA6096) |
| Παράμετρος | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Τύπος μνήμης | DDR5 |
| Διάδρομοι μνήμης | 12 κανάλια |
| Μέγιστη ταχύτητα μνήμης | Μέχρι 6400 MT/s |
| Μέγιστο εύρος ζώνης μνήμης | 614 GB/s ανά πρίζα |
| Μέγιστη χωρητικότητα μνήμης | Μέχρι 6 TB ανά πρίζα |
| Υποστήριξη μνήμης ECC | Ναι (Αύξηση ECC) |
| PCI Express έκδοση | Π.Κ.Ι.Ε 5.0 |
| Λωρίδες PCIe | 128 λωρίδες |
- Αρχιτεκτονική Απεριόριστου:Επιτρέπει τη σύνδεση υψηλής ταχύτητας και χαμηλής καθυστέρησης μεταξύ πυρήνων CPU, μνήμης και εξαρτημάτων I/O για εξαιρετική απόδοση και κλιμακωτότητα του συστήματος.
- Φρουρός του Άπειρου:Ένα ολοκληρωμένο σύνολο σύγχρονων χαρακτηριστικών ασφαλείας για την προστασία κρίσιμων δεδομένων και υποδομών, συμπεριλαμβανομένης της προηγμένης κρυπτογραφίας και της ασφαλούς κρυπτογράφησης μνήμης.
- Προηγμένα σύνολα οδηγιών:Πλήρης υποστήριξη για την επιτάχυνση υλικού AVX-512, AVX2, FMA3, AES-NI και SHA για τη βελτίωση των επιδόσεων για υπολογιστικά, τεχνητή νοημοσύνη και φόρτους εργασίας ασφάλειας.
- Βελτιστοποιήσεις εικονικοποίησης:Εικονικοποίηση υποβοηθούμενη από υλικό με προηγμένες επεκτάσεις για τη μεγιστοποίηση της πυκνότητας και της απόδοσης του VM για την ανάπτυξη υποδομών cloud και εικονικών επιτραπέζιων υπολογιστών.
128 Πυρήνες και CPU Zen 5c
,Επεξεργαστής EPYC™ 9745
,amd epyc cpu 9745
-
Xeon Silver 4410Y επεξεργαστής διακομιστή με 12 πυρήνες 24 νήματα και 150W TDP
Xeon Silver 4410Y: CPU διακομιστή 12 πυρήνων με turbo 3,9 GHz, μνήμη DDR5, PCIe 5.0 και προηγμένη ασφάλεια. Ιδανικό για cloud, virtualization και οικονομικά αποδοτικά κέντρα δεδομένων. -
Intel Xeon Silver 4510 2.4GHz 12 Core 150W επεξεργαστής για υπολογιστές υψηλής απόδοσης
Επεξεργαστής Intel Xeon Silver 4510 Οικογένεια Επεξεργαστών Intel Xeon Silver Μοντέλο 4510 Ταχύτητα Ρολογιού 2.4GHz Αριθμός Πυρήνων 12 πυρήνες Θερμική Σχεδιαστική Ισχύς 150W Επισκόπηση Προϊόντος Ο επεξεργαστής Intel Xeon Silver 4510 προσφέρει απόδοση επιπέδου επιχείρησης με 12 πυρήνες που λειτουργού... -
Επεξεργαστής Hpe Cpu AMD EPYC™ 9275F Με Βασική Συχνότητα 4.1 GHz, 24 Πυρήνες, 48 Νήματα, 192 MB Κρυφής Μνήμης L3
AMD EPYC 9275F: Επεξεργαστής 24 πυρήνων με μέγιστη ενίσχυση 4,8 GHz, που προσφέρει κορυφαία απόδοση σε ένα νήμα. Ιδανικό για φόρτους εργασίας EDA, OLTP και άδειας χρήσης. Διαθέτει 128 λωρίδες PCIe 5.0, μνήμη DDR5 και ασφάλεια AMD Infinity Guard.