Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Silver 4416+ με 20 πυρήνες 40 νήματα υποστήριξη μνήμης DDR5
Σύνοψη του προϊόντος
Xeon Silver 4416+: 20 πυρήνες, 40 νήματα, 3,9 GHz turbo. Μνήμη DDR5, PCIe 5.0, προηγμένη ασφάλεια & επιτάχυνση AI. Ιδανικό για virtualization, cloud και αναλύσεις δεδομένων.
Βασικές Ιδιότητες
Επωνυμία Μάρκας:
Intel
Αριθμός μοντέλου:
4416+
Εμπορικά Ακίνητα
Ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας:
10
Τιμή:
500-750 USD
Όροι πληρωμής:
T/T
Περιγραφή προϊόντων
Xeon Silver 4416+ επεξεργαστής
Ο Xeon Silver 4416+ είναι ένας επεξεργαστής διακομιστή υψηλής απόδοσης, μεσαίας εμβέλειας, σχεδιασμένος για ευέλικτα εργασιακά φορτία, συμπεριλαμβανομένης της εικονικοποίησης, της υποδομής cloud, της ανάλυσης δεδομένων,και υπολογιστών γενικής χρήσηςΠαρέχει μια ισχυρή ισορροπία απόδοσης πολλαπλών πεδίων, μεγάλη χωρητικότητα αποθήκευσης, υποστήριξη μνήμης DDR5 υψηλού εύρους ζώνης και άφθονες λωρίδες I / O PCIe 5.0.
Προϊόντα
4η γενιά εξειδικευμένων επεξεργαστών Xeon
Ονομασία κωδικού
Βόρεια Αθήνα
Τμήμα αγοράς
Διακομιστής
Ημερομηνία εκτόξευσης
Το πρώτο τρίμηνο του 2023
Τεχνολογία παραγωγής
7 (10nm Enhanced SuperFin)
Βασικές προδιαγραφές
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Σημεία και νήματα | 20 πυρήνες, 40 νήματα (με τεχνολογία υπερ-νήματος) |
| Βασική συχνότητα | 20,00 GHz |
| Μέγιστη συχνότητα τουρμποκίνησης | 30,90 GHz |
| Κασέ | 37.5 MB έξυπνη αποθήκευση |
| Σύνδεσμοι UPI | 2 * 16 GT/s Διασύνδεση Ultra Path |
| TDP | 165 W |
| Υποστήριξη υποδομής | FCLGA4677 |
| Δυνατότητα κλιμακώσεως | 2S (διπλή διαμόρφωση επεξεργαστή) |
Προδιαγραφές μνήμης
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Μέγιστο μέγεθος μνήμης | Μέχρι 4 TB |
| Τύπος μνήμης | DDR5, έως 4000 MT/s |
| Διάδρομοι μνήμης | 8 κανάλια |
| Υποστήριξη μνήμης ECC | Ναι (προχωρημένη ECC, αντανάκλαση, εξοικονόμηση) |
Προδιαγραφές επέκτασης και I/O
| Προδιαγραφές | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Επεξεργασία PCI Express | 5.0 |
| Μέγιστες λωρίδες PCIe | 80 λωρίδες |
| Μέγεθος συσκευασίας | 77.5mm * 76.5mm |
| Θερμοκρασία θήκης (TCASE) | 82°C |
| Μέγιστη θερμοκρασία DTS | 94°C |
Προηγμένες τεχνολογίες
Δυναμικότητα & Διαχείριση ισχύος
- Τεχνολογία μετατροπής ταχύτητας
- Τεχνολογία επιλογής ταχύτητας (SST)
- Τεχνολογία προώθησης τουρμπών 2.0
Επιταχυνόμενη Υπολογιστική & ΤΝ
- Προηγμένες επεκτάσεις μήτρας (AMX)
- Ενίσχυση βαθιάς μάθησης (DL Boost)
- AVX-512 με 2 μονάδες FMA
- Επεκτάσεις του συνόλου οδηγιών: SSE4.2, AVX, AVX2, AVX-512
Εικονικοποίηση & Ασφάλεια
- Τεχνολογία εικονικοποίησης (VT-x)
- Τεχνολογία εικονικοποίησης για κατευθυνόμενη Ε/Υ (VT-d)
- VT-x με εκτεταμένους πίνακες σελίδων (EPT)
- Επιτάχυνση κρυπτογράφησης
- Ανθεκτικότητα firmware πλατφόρμας
- Εμπιστευτική τεχνολογία εκτέλεσης
- Προστάτης μπότες
- Πλήρης κρυπτογράφηση μνήμης
Επιτάχυνση πόρων και I/O
- Διευθυντής Τεχνολογίας (RDT)
- Επιταχυντής ροής δεδομένων (DSA)
- Κατόπιν αιτήματος (Αναβαθμιζόμενα χαρακτηριστικά)
Πληροφορίες παραγγελίας
| Άρθρο | Λεπτομέρειες |
|---|---|
| Κωδικός προδιαγραφών | ΣΤΜΓΓ |
| Κωδικός παραγγελίας | PK8071305120103 |
| Πακέτο | FC-LGA16A (Τράκετ) |
Ενσωματωμένη με ολοκληρωμένες λειτουργίες προστασίας ασφαλείας και επιτάχυνσης, η Xeon Silver 4416+ εξασφαλίζει σταθερή και αποδοτική λειτουργία για σύγχρονα σενάρια ανάπτυξης κέντρων δεδομένων.
Λεπτομέρειες προιόντος
Επισημαίνω:
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Silver 4416+
,Επεξεργαστής Xeon Silver 4416+
,40 νήματα CPU DDR5
Συγγενικά προϊόντα
-
881781-B21 HPE 12TB SAS σκληρός δίσκος 12G Business Critical 7.2K LFF LP 512e Multi Vendor HDD
HPE 12TB SAS HDD με τεχνολογία ηλίου για μειωμένη κατανάλωση ενέργειας. Διαθέτει διεπαφή SAS 12G, μορφή 512e και ψηφιακά υπογεγραμμένο υλικολογισμικό. Το SKU πολλαπλών πωλητών διασφαλίζει αξιόπιστη παροχή για αποθήκευση κρίσιμης σημασίας για τις επιχειρήσεις. -
Επεξεργαστής Xeon Silver 4509Y - Επεξεργαστής διακομιστή Intel Xeon Scalable 5ης Γενιάς
Intel Xeon Silver 4509Y: Επεξεργαστής διακομιστή 8 πυρήνων με βασική συχνότητα 2,6 GHz, turbo 4,1 GHz, υποστήριξη μνήμης DDR5 και προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Ιδανικό για υπολογιστές αιχμής, εικονικοποίηση και επιχειρηματικές εφαρμογές με βελτιστοποιημένη απόδοση ισχύος. -
Επεξεργαστής Intel Xeon 6724P με 16 πυρήνες, βασικό ρολόι 3,6 GHz και TDP 210W
Intel Xeon 6724P: Επεξεργαστής 16 πυρήνων με βασικό ρολόι 3,6 GHz, ενσωματωμένους επιταχυντές (QAT, DLB, DSA, IAA) και PCIe 5.0. Ιδανικό για εικονικοποίηση, βάσεις δεδομένων και εταιρικές εφαρμογές με αποτελεσματική διαχείριση ενέργειας.