Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6444Y με 28 πυρήνες 56 νήματα 4.00 GHz Max Turbo
Σύνοψη του προϊόντος
Xeon Gold 6444Y: CPU διακομιστή 28 πυρήνων με Turbo 4,0 GHz, 56MB cache & 205W TDP. Διαθέτει PCIe 5.0, μνήμη DDR5, επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost) και προηγμένη εικονικοποίηση για σύννεφο, βάσεις δεδομένων και φόρτους εργασίας με μεγάλη ένταση δεδομένων.
Βασικές Ιδιότητες
Επωνυμία Μάρκας:
Intel
Αριθμός μοντέλου:
6444Y
Εμπορικά Ακίνητα
Ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας:
10
Τιμή:
1500-3000 USD
Όροι πληρωμής:
T/T
Περιγραφή προϊόντων
Επεξεργαστής Xeon Gold 6444Y
Βασικές προδιαγραφές
| Σημεία / Νήματα | 28 πυρήνες / 56 νήματα (ενεργοποιημένη τεχνολογία υπερ-νήματος) |
|---|---|
| Βασική συχνότητα | 20,20 GHz |
| Μέγιστη συχνότητα τουρμποκίνησης | Μέχρι 4,00 GHz |
| Κασέ | 56 MB cache L3; 2 MB cache L2 ανά πυρήνα; 32 KB εντολή L1 / 48 KB cache δεδομένων L1 ανά πυρήνα |
| TDP | 205 W |
| Κεραμίδας | Απαλλαγή από την απαλλαγή από την απαλλαγή από την απαλλαγή |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | Το πρώτο τρίμηνο του 2024 |
| Δυνατότητα κλιμακώσεως | Διαμορφώσεις διακομιστών διπλής υποδομής (2S) |
Προδιαγραφές μνήμης και I/O
| Μέγιστο μέγεθος μνήμης | Μέχρι 4 TB ανά επεξεργαστή |
|---|---|
| Τύπος μνήμης | DDR5-4800 MT/s (1DPC); DDR5-4400 MT/s (2DPC); υποστηρίζεται μνήμη ECC |
| Διάδρομοι μνήμης | Ελεγκτής μνήμης 8 καναλιών για υψηλό εύρος ζώνης και διαπερατότητα δεδομένων |
| PCI Express | Π.Κ.Ι.Ε 5.0· έως 80 λωρίδες για τις περιφερειακές συνδέσεις υψηλής ταχύτητας και τις συνδέσεις επιταχυντή |
| Σύνδεσμοι UPI | 3 x Ultra Path Interconnect (UPI) με 16 GT/s για γρήγορη επικοινωνία μεταξύ επεξεργαστών |
Προηγμένες τεχνολογίες
- Τεχνολογία επιλογής ταχύτητας:Υποστηρίζει τη διαμορφώσιμη βελτιστοποίηση συχνότητας βάσης (10 πυρήνες υψηλής προτεραιότητας σε 2,40 GHz· 18 πυρήνες χαμηλής προτεραιότητας σε 2,00 GHz) για την εξισορρόπηση της απόδοσης και της κατανάλωσης ενέργειας
- Τεχνολογία προώθησης τουρμπών 2.0:Δυναμικά αυξάνει τη συχνότητα του επεξεργαστή για κορυφαία φορτία εργασίας, παρέχοντας επιδόσεις κατά παραγγελία
- Τεχνολογία μετατροπής ταχύτητας:Επιτρέπει ταχείς και ευαίσθητες μεταβάσεις ισχύος-κατάστασης για βελτιστοποιημένη ενεργειακή απόδοση
- Διευθυντής Τεχνολογίας (RDT):Παρακολουθεί και κατανέμει πόρους CPU, cache και μνήμης για βελτιωμένη απόδοση σε περιβάλλοντα πολλών ενοικιαστών και εικονικοποιημένα
- Προηγμένες επεκτάσεις μήτρας (AMX) και AVX-512:Επιταχύνει τις εργασίες τεχνητής νοημοσύνης, μηχανικής μάθησης και διανυσματικών υπολογιστών για φορτία εργασίας υψηλής έντασης δεδομένων
- Ενίσχυση βαθιάς μάθησης (DL Boost):Βελτιώνει την απόδοση συμπερασμάτων για φορτία εργασίας βαθιάς μάθησης, μειώνοντας την καθυστέρηση
- Τεχνολογίες εικονικοποίησης (VT-x, VT-d):Βελτιώνει την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια των εικονικών περιβάλλοντων και της καθορισμένης από λογισμικό υποδομής
Βασικές περιπτώσεις χρήσης
Ιδανικό για επιχειρηματικές βάσεις δεδομένων, cloud computing, εικονικοποίηση, υποδομή που ορίζεται από λογισμικό, ανάλυση μεγάλων δεδομένων και φόρτωση εργασίας συμπεράσματος τεχνητής νοημοσύνης που απαιτούν ισορροπημένους αριθμούς πυρήνων, μεγάλη χωρητικότητα cache,και αξιόπιστη λειτουργία 24 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα. Κατάλληλο για εγκατάστάσεις διακομιστών υψηλής πυκνότητας, επιχειρηματικές εφαρμογές κρίσιμης σημασίας και περιβάλλοντα σύννεφου με πολλούς ενοικιαστές όπου η αποτελεσματικότητα και η σταθερότητα είναι πρωταρχικές.
Ο επεξεργαστής αυτός έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για πλατφόρμες διακομιστών και δεν περιλαμβάνει ενσωματωμένα γραφικά.
Λεπτομέρειες προιόντος
Επισημαίνω:
επεξεργαστής xeon gold 28 πυρήνες
,Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6444Y
,επεξεργαστής xeon gold 56 νήματα
Συγγενικά προϊόντα
-
Επεξεργαστής διακομιστή Intel Xeon Gold 6538N με 32 πυρήνες, μνήμη DDR5 5200 MT/S και Intel AMX για επιτάχυνση AI
Intel Xeon Gold 6538N: CPU διακομιστή 32 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, 60MB cache και προηγμένες δυνατότητες AI/ασφάλειας. Ιδανικό για εταιρικούς φόρτους εργασίας cloud, HPC και εντατικών δεδομένων με μνήμη DDR5 και υποστήριξη PCIe 5.0. -
AMD EPYCTM 9534 Επεξεργαστής με 64 πυρήνες 280W TDP και αρχιτεκτονική Zen 4
AMD EPYC™ 9534: Επεξεργαστής «Zen 4» 64 πυρήνων με 280 W TDP, που προσφέρει εξαιρετική απόδοση ανά watt για ενεργειακά αποδοτικές αναπτύξεις cloud. Διαθέτει 128 λωρίδες PCIe 5.0 και μνήμη DDR5 12 καναλιών. -
9754 Amd Epyc επεξεργαστής 128 πυρήνες 256 νήματα και Zen 4 αρχιτεκτονική
AMD EPYC 9754: 128 πυρήνες, 256 νήματα για μέγιστη πυκνότητα cloud & HPC. Αρχιτεκτονική Zen 4, 360W TDP, PCIe 5.0, μνήμη DDR5. Ιδανικό για εικονικοποίηση, κοντέινερ και παράλληλους φόρτους εργασίας υπολογιστών.