Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6430 με 32 πυρήνες 64 νήματα έως 3.40 GHz Turbo
Σύνοψη του προϊόντος
Xeon Gold 6430: Επεξεργαστής διακομιστή 32 πυρήνων με turbo 3,4 GHz, 60MB cache & 270W TDP. Διαθέτει DDR5, PCIe 5.0, επιτάχυνση AI (AMX/DL Boost) και προηγμένη ασφάλεια για εταιρική εικονικοποίηση, cloud και φόρτους εργασίας με ένταση δεδομένων.
Βασικές Ιδιότητες
Επωνυμία Μάρκας:
Intel
Αριθμός μοντέλου:
6430
Εμπορικά Ακίνητα
Ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας:
10
Τιμή:
1500-3000 USD
Όροι πληρωμής:
T/T
Περιγραφή προϊόντων
Επεξεργαστής Xeon Gold 6430
Ο Xeon Gold 6430 είναι ένας υψηλής απόδοσης επεξεργαστής διακομιστή που ανήκει στην οικογένεια Xeon Scalable 4ης Γενιάς, με κωδική ονομασία Sapphire Rapids.έχει σχεδιαστεί για φορτία εργασίας επιπέδου επιχείρησης, εικονικοποίηση, υποδομή σύννεφου και επεξεργασία δεδομένων.
Βασικές προδιαγραφές
| Σημεία / Νήματα | 32 πυρήνες / 64 νήματα (ενεργοποιημένη τεχνολογία υπερ-νήματος) |
|---|---|
| Βασική συχνότητα | 20,10 GHz |
| Μέγιστη συχνότητα τουρμποκίνησης | Μέχρι 3,40 GHz |
| Κασέ | 60 MB L3 cache, 2 MB L2 cache ανά πυρήνα, 32 KB εντολή L1 / 48 KB L1 data cache ανά πυρήνα |
| TDP | 270 W |
| Κεραμίδας | FCLGA4677 |
| Ημερομηνία εκτόξευσης | Το πρώτο τρίμηνο του 2023 |
| Δυνατότητα κλιμακώσεως | Διαμορφώσεις διακομιστών διπλής υποδομής (2S) |
Προδιαγραφές μνήμης και I/O
| Μέγιστο μέγεθος μνήμης | Μέχρι 4 TB ανά επεξεργαστή |
|---|---|
| Τύπος μνήμης | DDR5-4400 MT/s (1DPC & 2DPC); υποστήριξη μνήμης ECC |
| Διάδρομοι μνήμης | Ελεγκτής μνήμης 8 καναλιών |
| PCI Express | Π.Κ.Ι.Ε 5.0· έως 80 λωρίδες |
| Σύνδεσμοι UPI | 3 x Ultra Path Interconnect (UPI) με 16 GT/s |
Προηγμένες τεχνολογίες
- Τεχνολογία επιλογής ταχύτητας:Υποστηρίζει τη διαμορφώσιμη βελτιστοποίηση συχνότητας βάσης (12 πυρήνες υψηλής προτεραιότητας στα 2,20 GHz· 20 πυρήνες χαμηλής προτεραιότητας στα 1,80 GHz)
- Τεχνολογία προώθησης τουρμπών 2.0:Δυναμικά αυξάνει τη συχνότητα του επεξεργαστή για τα κορυφαία φορτία εργασίας
- Τεχνολογία μετατροπής ταχύτητας:Επιτρέπει ταχείς, ευαίσθητες μεταβάσεις ισχύος-κατάστασης
- Διευθυντής Τεχνολογίας (RDT):Παρακολουθεί και κατανέμει πόρους CPU, cache και μνήμης
- Προηγμένες επεκτάσεις μήτρας (AMX) και AVX-512:Επιταχύνει τις εργασίες τεχνητής νοημοσύνης, μηχανικής μάθησης και υπολογιστών διανυσμάτων
- Ενίσχυση βαθιάς μάθησης (DL Boost):Βελτιώνει την απόδοση συμπερασμάτων για φορτία εργασίας βαθιάς μάθησης
- Τεχνολογίες εικονικοποίησης (VT-x, VT-d):Βελτιώνει την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια για εικονικά περιβάλλοντα
Πακέτο και αξιοπιστία
| Μέγεθος συσκευασίας | 77.5 mm x 56,5 mm |
|---|---|
| T_CASE | 72 °C, DTS Max 90 °C |
| Χαρακτηριστικά ασφαλείας | Συνολική κρυπτογράφηση μνήμης, SGX, Τεχνολογία αξιόπιστης εκτέλεσης, Τεχνολογία επιβολής ελέγχου ροής, OS Guard, Boot Guard |
Βασικές περιπτώσεις χρήσης
Ιδανικό για επιχειρηματικές βάσεις δεδομένων, cloud computing, εικονικοποίηση, λογισμική καθορισμένη υποδομή, big data analytics, και AI συμπεράσματα φορτία εργασίας που απαιτούν υψηλό αριθμό πυρήνων, μεγάλη χωρητικότητα cache,και αξιόπιστη λειτουργία 24/7..
Ο επεξεργαστής αυτός έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για πλατφόρμες διακομιστών και δεν περιλαμβάνει ενσωματωμένα γραφικά.
Λεπτομέρειες προιόντος
Επισημαίνω:
Επεξεργαστής Intel Xeon Gold 32 πυρήνων
,Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6430
,64 νήματα cpu xeon gold
Συγγενικά προϊόντα
-
Επεξεργαστής διακομιστή Xeon Gold 6448Y με 32 πυρήνες 64 νήματα έως 4,10 GHz Turbo
Xeon Gold 6448Y: Επεξεργαστής διακομιστή 32 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, 60 MB cache και 225 W TDP. Διαθέτει PCIe 5.0, μνήμη DDR5 και επιτάχυνση AI μέσω AMX/DL Boost. Ιδανικό για virtualization, cloud και φόρτους εργασίας με ένταση δεδομένων. -
Intel Xeon Gold 6542Y επεξεργαστής με 24 πυρήνες / 48 νήματα, 60 MB Smart Cache
Intel Xeon Gold 6542Y: CPU διακομιστή 24 πυρήνων με turbo 4,1 GHz, 60MB cache & PCIe 5.0. Διαθέτει Intel AMX για επιτάχυνση AI, προηγμένη τεχνολογία ασφαλείας και υποστηρίζει έως και 4TB DDR5. Ιδανικό για κέντρα δεδομένων, εικονικοποίηση και φόρτους εργασίας HPC. -
9754 Amd Epyc επεξεργαστής 128 πυρήνες 256 νήματα και Zen 4 αρχιτεκτονική
AMD EPYC 9754: 128 πυρήνες, 256 νήματα για μέγιστη πυκνότητα cloud & HPC. Αρχιτεκτονική Zen 4, 360W TDP, PCIe 5.0, μνήμη DDR5. Ιδανικό για εικονικοποίηση, κοντέινερ και παράλληλους φόρτους εργασίας υπολογιστών.